8 lutego, 2016

Kolagen a co to właściwie takiego?

Kolagen – jest podstawowym białkiem tkanki łącznej. Znajduje się głównie w skórze, tkance kostnej i chrzęstnej. Tkankom w skład których wchodzi nadaje elastyczność i odporność na rozciąganie. Za biologiczne właściwości kolagenu odpowiada jego struktura przestrzenna. Kolagen wypełnia także rogówkę oka, gdzie występuje w formie krystalicznej.

W młodym organizmie produkowany jest on stale, jednak po 25 roku życia – proces ten zaczyna stopniowo zanikać i jest przyczyną powstawania, m.in. zmarszczek (marszczenie się skóry). Dlatego, jeżeli chcesz wyglądać wiecznie młodo i nie chcesz mieć przebarwień skórnych, zmarszczek, kurzych łapek, ect. – musisz uzupełniać brakujący kolagen. Nawet nie zdajesz sobie sprawy, że kolagen stanowi aż 30% całkowitej masy białka ludzkiego i 70% masy białek skóry.

Krótko mówiąc, gdybyśmy chcieli opisać kolagen obrazowo, moglibyśmy powiedzieć, że jest to różny rodzaj (sprężystego, odpornego na rozciąganie) kleju, który spaja Twoje kości i tkanki.

Kolagen jest powszechnie stosowany w kosmetykach, zwłaszcza w kremach i maściach przeciwzmarszczkowych. Stosuje się go też jako wypełniacz w chirurgii kosmetycznej – np. do wypełniania ust.

 

Napisz swój komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *